Vandentiekio vanduo
Vandens kokybės Lietuvoje rodikliai / 2013-07-28
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos ATASKAITA APIE GERIAMOJO VANDENS SAUGĄ IR KOKYBĘ LIETUVOJE, paruošta 2012 metais.
Lietuvoje viešai teikiamą vandenį naudoja 75% gyventojų. Lietuvoje geriamojo vandens šaltinis yra požeminis vanduo. Išimtis Klaipėdos miesto 3-ioji vandenvietė, joje požeminis vanduo dirbtinai papildomas paviršiniu vandeniu (vanduo imamas iš Karaliaus Vilhelmo kanalo).
Informacija apie geriamojo vandens saugos ir kokybės neatitikimus didžiosiose miestuose 2010 m. Pažymėtina, kad tirta tik dalis cheminių medžiagų, pateikti rezultatai lentelėje parodo ne patį kokybiškiausią vandenį:
Lietuvos apskričių vandentiekio vandens kokybė
Vanduo su lavono prieskoniu: Los Andželo viešbutyje. / 2013-03-22
Vanduo su lavono prieskoniu: Los Andželo viešbučio svečiai maudėsi ir gėrė užterštą vandenį.
Los Andželo centre esančio „Cecil“ viešbučio svečiai, tikėtina, maudėsi ir dantis valėsi vandeniu, kuris atkeliavo iš rezervuaro su jame gulinčiu lavonu, skelbia „The Independent“.
Rezervuare aptiktas dingusios kanadietės Elisos Lam kūnas, ji Los Andžele turimais duomenimis viešėjo viena ir prieš dingimą buvo apsistojusi viešbutyje. Šis viešbutis, kaip skelbiama, pagarsėjęs kaip serijinių žudikų „prieglauda“.
Sergamumas piktybiniais navikais Lietuvoje per 15 m. padidėjo beveik 78,7 proc. / 2012-04-02
Skandinavijos šalių epidemiologai prognozuoja, kad 2020 m. onkologinės ligos taps pagrindine mirties priežastimi, o sergamumas vėžiu aplenks sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Lietuvos vėžio registro duomenimis, Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkst. naujų vėžio atvejų. Šiuo metu Lietuvoje nuo vėžio gydoma apie 80 tūkst. žmonių.
Ko dar gauname atsigėrę vandens iš krano / 2011-10-30
Pagalvok kokios medžiagos patenka į žmogaus organizmą su vandeniu per 25 metus?
Paieškoję internete susipažinome su vandens problemomis... / 2011-10-30
Paieškoję internete apie vandens kokybę teisinius dokumentus radome, JUMS, naudingos informacijos:
Informacinis Šaltinis: http://www.vet.lt/lt/
Išlygos
Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie SAM savivaldybės merui gali leisti taikyti išlygą, kad tam tikroje vandens tiekimo objekto teritorijoje ar jos dalyje vandentiekio skirstomuoju tinklu ribotą laikotarpį vartotojams viešai būtų tiekiamas geriamasis vanduo, kurio vienas ar keli toksiniai (cheminiai) rodikliai yra didesni negu nustatyti higienos normoje HN 24 HN 24:2003
Ką randame vandenyje iš čiaupo? / 2011-10-30
Čia sužinosite kokių bakterijų būna vandenyje.
Mirties priežastis – legioneliozė
2008 metai
Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistai informuoja, kad š. m. spalio 1 d. mirė 40 m. žmogus, kuriam buvo nustatyta Pneumonia legionellica diagnozė. Jonavos rajono gyventojas š.m. rugpjūčio 30 d. – rugsėjo 7 d. keliavo motociklu per Čekiją, Austriją, Italiją. Kelionės metu nakvodavo kempinguose. Rugsėjo 11 d. susirgo ir sekančią dieną kreipėsi į vietos ambulatoriją, kur jam diagnozuotas plaučių uždegimas. Blogėjant sveikatos būklei rugsėjo 13 d. buvo hospitalizuotas į VŠĮ Jonavos ligoninę, tačiau blogėjant sveikatos būklei, rugsėjo 16 d. perkeltas į KMUK. Čia atlikus šlapimo serologinį tyrimą aptiktas Legionella pneumophila antigenas. Nepaisant gydymo, ligonis mirė.
Ar žinome kas slypi vandentiekio vandenyje? / 2010-11-18
Sukurtas dar senovės Romos vergų, vandentiekis - didžiausias civilizacijos pasiekimas, kuris ir šiandien mums tarnauja, tapęs dideliu ir sudėtingu tinklu. Suprantama, išlaikyti vandentiekį tvarkingu reikalauja daug pastangų ir išteklių. Esant įvairiems trūkumams, miesto „arterijos“ sulaukusios garbaus amžiaus, gerokai pasensta ir nušiūra: vamzdžiai apauga visomis įmanomomis nuosėdomis ir paveikti korozijos įtrūksta vienoje ar kitoje vietoje, periodiškai palikdami mus be vandens. Nors vandenvietėse vanduo gan gerai išvalomas, tačiau kol jis ateina iki kiekvieno buto senais vamzdžiais, vėl „prasiturtina“ vamzdžiuose esančiomis kenksmingomis medžiagomis. Taip vadinamojo antrojo vandens užteršimo pasėkmė ta, kad vanduo tekantis iš čiaupo be papildomo valymo netinkamas ne tik gerti ar maistui gaminti, bet ir buičiai.
Ką geriau gerti - vandenį iš parduotuvės ar iš čiaupo? (Receptas, kaip daugiaaukščio bute prasimanyti tyro vandens) / 2010-09-06
Ką geriau gerti – vandenį, pirktą parduotuvėje, ar iš čiaupo? Pirmoji mintis - pirktinis vanduo neabejotinai švaresnis. Tačiau ar galime pagrįsti tokį teiginį? Nors vanduo apibūdinamas kaip bespalvis, bekvapis ir beskonis skystis, taip nėra. Dėl vandenyje ištirpusių medžiagų jo kvapas, spalva ir skonis keičiasi. Mineralinės medžiagos vandeniui suteikia skonį, tačiau per didelis mineralinių medžiagų kiekis vandenį daro neskanų ir netinkamą gerti.